Ważne i Ciekawe

Rodzicu, czym powinieneś kierować się wybierając chustę do noszenia dziecka?

rodzicu czym powinienes kierowac sie wybierajac chuste do noszenia dziecka

Dziecko to osoba, która na początkowych etapach swego rozwoju wymaga szczególnej opieki. O jego komfort warto zadbać zwłaszcza w trakcie noszenia, gdyż to wtedy maluch tworzy z rodzicem niezwykłą więź. W tym celu warto zaopatrzyć się w chustę do noszenia niemowląt. Czym kierować się przy jej wyborze?

Chusta do noszenia – najważniejsze informacje

Chusta to proste, ale za to poręczne akcesorium, z pomocą którego można łatwo przenosić dziecko już od pierwszych tygodni jego życia. Najczęściej są one przeznaczone dla maluchów o masie od 3,5 do 15 kg. Chusta do noszenia noworodka powinna być wykonana z bawełny, dzięki czemu jest delikatna i nie podrażnia skóry dziecka.

Ważną cechą chust jest ich elastyczność, która umożliwia dopasowanie ich rozciągliwej, ale wytrzymałej struktury do kształtu ciała dziecka. Profesjonalnie wykonana chusta do noszenia niemowląt nie zawiera elastanu. A to dlatego, że materiał ten jest łatwopalny i może podrażnić skórę.

Jak używać chusty do noszenia dzieci?

  1. Dziecko noszone w chuście powinno zajmować pozycję pionową. Należy jednak pamiętać, aby odciążała ona kręgosłup i stymulowała rozwój stawów biodrowych. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie pozycja zgięciowo-odwiedzeniowa.
  2. Do noszenia dzieci w chuście trzeba się przyzwyczaić. Warto też zapoznać się z instruktażami, które są dołączane przez sprzedawców. Można też skorzystać z pomocy specjalisty, który profesjonalnie poinstruuje rodziców, jak korzystać z chusty i chronić dziecko przed ewentualnym urazem.
  3. Dziecko noszone w chuście powinno być usytuowane przodem do rodzica. W praktyce oznacza to, że brzuch malucha powinien przylegać do ciała opiekuna. W takich okolicznościach dziecko szybciej buduje swą głęboką więź z rodzicem. Anglicy i Amerykanie nazywają tę metodę “chest to chest“.
  4. Chusta do noszenia dziecka powinna je w miarę ciasno opatulać. Maluch nie powinien znajdować się w źle zawiązanej chuście. Jej zadaniem jest skuteczne podparcie ciała dziecka, a konkretnie – kości i stawów malucha. Dzięki temu unikamy późniejszej dysfunkcji tych struktury.
  5. Dziecko powinno być noszone w chuście tak, aby jego kręgosłup był zakryty na całej swej długości. Dzięki temu tkanina jest dla niego solidnym i równomiernym podparciem. Nie można też zapominać o ochronie dziecięcej główki. Jeśli maluch nie trzyma głowy w stabilnej pozycji, materiał powinien być nasunięty gdzieś do połowy ucha.

Jak widać, chusta do noszenia dzieci jest bardzo ważnym akcesorium, którego prawidłowe używanie ma wpływ na zdrowie i rozwój dziecka.

Dodaj komentarz