Uncategorized

Weekend w Czechach

18 maja 2017
pernstejn-weekend w czechach

Dziś mam dla Was inny wpis, nie będzie DIY ani metamorfozy. Dziś zaprezentuje Wam trzy miejsca w których byłam podczas majówki. Kilka zdjęć z tego wypadu dodałam na instagram ale chciałam się jeszcze tu z Wami podzielić. W weekend majowy wybraliśmy się na małą wycieczkę do Czech. Odwiedziliśmy takie miasteczka jak Chrudim, Nedvedice i Rudka. W Chrudim byliśmy tylko przejazdem i nie mieliśmy zaplanowanego zwiedzania, w Nedvedicach jest Zamek Pernstejn i to był nasz właściwy cel podróży a przy okazji zwiedziliśmy jeszcze jaskinie z piaskowymi rzeźbami. Aaaa i jeszcze byliśmy w miejscowości Trebechowice Pod Orebem znajduje się tam muzeum szopek Betlejemskich, a właściwie najważniejszym eksponatem jest  tam ponad 100 letnia ruchoma szopka.

CHRUDIM

Chrudim jest to miasto powiatowe niedaleko Pardubic w kraju pardubickim. Z tego co wyczytałam w internecie jest to miasto słynące z lalek i kaktusów i podobno pod koniec września odbywa się tu największa giełda kaktusów w Europie. Z małych ciekawostek w języku Czeskim nazwa własna  miasta ma żeńską formę gramatyczną (ta Chrudim). Na rynku znajduję się okazała gotycka Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Do katedry wejście niestety było zamknięte dla zwiedzających. Można było jednak przez szybę zobaczyć wnętrze. Na przeciw katedry znajduje się przepiękna barokowa kolumna morowa z XVIII wieku z fontanną, która niestety chyba już nie działa.

chrudim-weekend w czechach

ZAMEK PERNSTEJN

 

Jest to średniowieczny zamek znajdujący się w miejscowości Nedvedice w Czechach. Zamek jest postawiony w malowniczym miejscu na kamiennym wzgórzu wśród lasów. W okolicach zamku rośnie drzewo, legenda głosi, że jak długo będzie rosło tak długo zamek będzie stał. Podobno gdy złamała się jedna z gałęzi drzewa to w zamku została uszkodzona wieża. ale czy to prawda? 🙂   Ciekawą informacją jest też to, że zamek na przestrzeni dziejów nigdy nie został zdobyty. Zawdzięcza to licznym zabezpieczeniom takim jak fosy, mosty zwodzone, wysokie mury obronne i dzięki temu że został postawiony na wzgórzu. Właściciele zamku gdyby jednak te wszystkie zabezpieczenia nie dały rady mogli się schronić w jednej z wież, która była połączona z zabudowaniami drewnianym mostem. Jeśli wróg dostał by się do zabudowań miał by problem w poruszaniu się w zbroi ponieważ były tam bardzo wąskie korytarze.

Jak prawie każdy zamek i ten ma swoją Białą Damę. Legenda głosi, że na zamku mieszkała służka, która zaniedbywała obowiązki i całe dnie spędzała ma przeglądaniu się w lustrze. Gdy zaprzestała także chodzenia na msze miejscowy zakonnik postanowił przemówić jej do rozsądku. Służka jednak wyśmiała mnicha a ten rozgniewany przeklął ją na wieki i tak po dziś dzień jej dusza błąka się po zamku. Podobno też kobiety nie powinny przeglądać się w zamkowych lustrach( będąc tam widziałam tylko jedno właśnie w pokoju tej służki, wisiało dość wysoko 🙂 ) ponieważ kobieta, która przejrzy się w lustrze będącym na zamku straci swą urodę w przeciągu jednego roku.

Jeśli szukacie co można by było zobaczyć w Czechach to polecam zobaczyć ten zamek. Do wyboru są cztery trasy, niestety my byliśmy jeszcze przed sezonem i udostępniona była tylko jedna trasa. Wstęp kosztuje 180 koron, przewodnik w języku czeskim ale udostępniają broszurę w języku angielskim, czas zwiedzania około godziny.

pernstejn-weekend w czechach

pernstejn-weekend w czechach

zamek pernstejn-weekend w czechach

zamek pernstejn-weekend w czechach

JASKINIA BLANICKICH RYCERZY

(Jeskyně Blanických rytířů)

Jaskinia znajduje się w miejscowości Rudka. Rzeźby znajdujące się w tej jaskini są wykute z piaskowca przez Stanisława Rolinka. Rolinek był samoukiem i niestety chorował na gruźlicę i zmarł w młodym wieku. Przed wejsciem do jaskini stoi masywna rzeźba lwa. Jest ona niesamowita ponieważ Rolinek nigdy w swoim życiu nie widział lwa, jednak potrafił wyrzeźbić zwierze to z doskonałymi rysami. Posągi znajdujące się w jaskini przedstawiają śpiących rycerzy skrytych w górze BLANIK, którzy w momencie gdy Czechy będą zagrożone staną do walki pod dowództwem króla Wacława.

Wstęp kosztuje 80koron, przewodnik w języku czeskim lub angielskim.  W jaskini oprócz rzeźb rycerzy możemy spotkać także śpiące nietoperze:) Przed wejściem do jaskini jest bardzo ładnie zagospodarowany park, dzieci na pewno nie będą się tam nudzić.

lew jaskinia blanickich rycerzy- weekend w czechach

lew jaskinia rycerzy-weekend w czechach

Třebechovické muzeum Betlémů

W muzeum tym znajduje się ponad 100letnia mechaniczna szopka wyrzeźbiona przez Josefa Probošta i Josefa Kapuciána, mechanizm został stworzony przez Josefa Frimla. Szopka ta była wystawiana w wielu miejscach na świecie. Na powierzchni ponad 7 x 3 x 2 metrów znajduje się więcej niż 2 000 wyrzeźbionych figurek w tym ponad 400 jest ruchomych. Szopka na zdjęciach nie wygląda na tak okazałą jaka jest w rzeczywistości, naprawdę robi wrażenie. Polecam zobaczyć. Niestety nie można było robić zdjęć:(

Wstęp do muzeum kosztuje 70koron.

Trzy dni minęło bardzo szybko i mieliśmy naprawdę piękną pogodę 🙂