DIY | Wnętrza

Lampa betonowa-jak zrobić?

26 października 2017
Betonowa lampa-jak zrobić?

Witajcie, dziś mam dla was wpis o tym jak zrobić betonową lampę. Jakiś czas temu upatrzyłam sobie lampę do sypialni, była piękna betonowa i niestety droga. Skoro mi się spodobała a miałam mniej więcej wszystkie materiały jakie były potrzebne do jej wykonania to postanowiłam, że zrobię sobie taką sama. Jedyne co musiałam dokupić to była żarówka i oprawka. Jeśli i Wam się podobają takie lampy i macie chęci i chwilę czasu aby sobie taką zrobić to zapraszam Was do zapoznania się z instrukcją krok po kroku.

Lampa betonowa-jak zrobić?

Aby wykonać lampę betonową będziecie potrzebować:

  • kabel z włącznikiem( ja mam z jakiejś starej lampki),
  • oprawka,
  • oczko halogenowe( ja to nazywam rozetką, ale pewnie błędnie),
  • taśmę,
  • panele podłogowe lub deski,
  • cement,
  • giętą rurkę( ja mam ze starej lampki),
  • kartonowy kubeczek.

Betonowa lampa-jak zrobić?

Lampa betonowa- jak zrobić

W pierwszej kolejności trzeba zbić formę do naszej lampy. Ja do tego celu użyłam paneli podłogowych. Musimy mieć cztery boki i spód. U mnie cała konstrukcja została sklejona taśmą montażową. 🙂 świetnie się do tego celu nadała.

Następnie musimy przymocować naszą rurkę do której wcześniej włożyliśmy kabel i przymocowaliśmy oprawkę. ( Ja ten kabel przełożyłam przez rurkę dopiero po zamocowaniu rurki, ale lepiej to zrobić przed).

Betonowa lampa-jak zrobić?

Aby przymocować rurkę w jednej ze ścian trzeba wywiercić dziurkę.

Lampa betonowa-jak zrobić?

Gdy mamy już sklejoną naszą formę do lampy i zamontowaną oprawkę to musimy tą oprawkę zabezpieczyć, aby nie dostał nam się do niej cement. Ja do tego celu użyłam papierowego kubeczka, został on nałożony na oprawkę. Kubeczek miał na celu jej zabezpieczenie, ale także jego zadaniem było zdystansowanie betonu od oprawki.

Lampa betonowa-jak zrobić?

Teraz pozostaje nam tylko wlać rozrobiony beton do naszej formy. Moja forma była dosyć duża i w między czasie musieliśmy trochę dorobić.

Betonowa lampa- jak zrobić?

Po wlaniu do formy beton jeszcze trochę wymieszaliśmy. Następnie przy użyciu szlifierki ( tak tak szlifierki) pozbywaliśmy się pęcherzyków powietrza.

Betonowa lampa-jak zrobić?

Oprawkę trzeba tak ustawić aby była troszkę poniżej poziomu betonu( tutaj na zdjęciu wyżej jeszcze trochę wystaje, ale została ustawiona właściwie chwilę później).

Po pozbyciu się pęcherzyków powietrza odstawiamy naszą lampę do wyschnięcia na kilka dni. w między czasie podczas wysychania warto ją troszkę spryskiwać wodą aby nie wysychała zbyt szybko bo może popękać, mi niestety troszkę popękała ale nie zagraża to całej konstrukcji.

Jak wyschnie to rozcinamy taśmę i odkrywamy naszą lampę, w miejscu gdzie jest kabel trzeba panel lub deskę przeciąć aby wyciągnąć go bez problemu. Gdy zdejmiemy ściany naszej konstrukcji to warto jeszcze dać trochę jeszcze przeschnąć lampie, jest to jednak gruba warstwa betonu, przynajmniej moja lampa ma go dużo. Górę lampy można trochę wygładzić szlifując.

Betonowa lampa-jak zrobić?

Gdy lampa jest już sucha w miejscu gdzie jest oprawka przyklejamy za pomocą kleju na gorąco naszą osłonkę(oczko halogenowe/rozetkę) aby ładnie wykończyć.

Betonowa lampa-jak zrobić?

Wkręcamy żarówkę i nasza piękna betonowa lampa jest gotowa.

Gotowa betonowa lampa prezentuje się tak:

Betonowa lampa-jak zrobić?

A wieczorem tak:

Betonowa lampa-jak zrobić?

 

Jedyny koszt jaki poniosłam to koszt zakupu żarówki, kosztowała 30 zł. Całą resztę materiałów miałam w domu.

 

Jak Wam się podoba taka lampa? Ja jestem nią zachwycona:)

Jeśli interesują Was inne betonowo-cementowe projekty to zapraszam Was do wpisu o świeczniku cementowym.

Pozdrawiam

Nika